Karácsonyi hangulatban: glutén-, tej- és cukormentes hólabda
Ki ne ismerné a hólabdát vagy más néven kozák sapkát, amely egy régi klasszikus karácsonyi recept. Gyermekkorom egyik nagy kedvence volt, anyukám gyakran készítette. Bár mindig is morfondíroztam rajta, hogy vajon miért pont labda... hiszen henger alakja van... de valami oka biztosan volt, hogy ezt anno így nevezték el, azonban az eredetéről és az elnevezéséről semmit sem találtam.
Idén elég gyorsan elkapott a karácsonyi hangulat - amelyen még a családom is csodálkozik, hiszen néha még december 24-én sem jött el. Ez vagy annak köszönhető, hogy több időt töltök itthon vagy pedig annak, hogy én is öregszem 😆 Képzeljétek, a hétvégén még a lakást is feldíszítettük! 😊
Nos, ha nem is a leggyorsabb receptek közé tartozik, de egy kis időráfordítással nagyon finom "mentes" sütit kreálhatunk, amely ízében szerintem teljesen ugyanolyan, mint az eredeti recept. A piskótáját én kicsit szaftosabban készítem, mert az eredeti száraz piskótákkal mindig is hadilábon álltam.
Glutén-, tej- és cukormentes hólabda
(kb. 16 db-hoz)
Tészta hozzávalói:
- 5 db M-es tojás
- 120 g eritrit
- 50 g kókuszliszt
- 50 g kölesliszt
- 100 ml víz
- 20 ml olvasztott kókuszzsír
- 20 g cukormentes holland kakaópor
- 1/2 tk. sütőpor
- csipet só
A tojásokat szétválasztom, majd a fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem. A sárgájákat az eritrittel szintén habosra keverem, majd hozzáadom a vizet és a kókuszzsírt is. A kétféle lisztet összekeverem a sütőporral és a kakóporral és apránként adom a keverékhez. A végén fellazítom egy kevés tojáshabbal (kb. 1/3 részével) és a maradékkal óvatosan légneműre keverem. 180 °C-ra előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben sütöm meg. Ehhez a mennyiséghez kb. 30 x 20 cm-es vagy 30 x 25 cm-es tepsit érdemes használni. A piskótát hagyom teljesen kihűlni.
Krém hozzávalói:
- 400 ml cukormentes kókusztej (Alpro)
- 2 db kisebb tojássárgája
- 10 g tápióka keményítő
- 100 g eritrit
- 50 g kölesliszt
- 100 g kókuszzsír
- vaníliakivonat
A kókusztejet felteszem forrni, közben a tojássárgájákat elkeverem az eritrittel, a vaníliakivonattal és a keményítővel, majd végül a liszttel csomómentesre keverem. Kevés kókusztejjel lazítom, így a hőkiegyenlítés is meglesz, hiszen apránként adok hozzá a meleg tejből (kb. 150 ml-t a 400 ml-ből), majd az egészet visszaöntöm a lábasba és addig keverem egy habverővel, míg sűrű nem lesz. (Kb. sűrűbb puding állagot kell kapjak.) Lehúzom a tűzről és belekeverem a kókuszzsírt is. Amikor az teljesen elolvadt és egynemű lett a krémmel, alaposan kihűtöm az egészet. Érdemes egy éjszakára a hűtőbe is tenni, ekkor lesz igazán kenhető.
Díszítéshez:
- kókuszreszelék
- 50 g cukormentes étcsoki
- 1/2 tk. kókuszzsír
A piskótából tetszés szerinti korongokat szaggatok. Két (laposabb piskóta esetén 3) lapot középen megtöltök krémmel, majd a szélét is vékonyan bevonom. A tetejét és az alját nem. A hengerek külsejét kókuszreszelékbe forgatom. Vízgőz felett megolvasztom az étcsokit kb. 1/2 tk. kókuszzsírral és minden korong tetejét szépen bevonom vele egy kiskanál segítségével.
Nincs más hátra, mint hűtőbe tenni egy pár órára, hogy a csoki megdermedjen és az ízek összeérjenek, majd szépen, egyesével "betömni"! 😋
Megjegyzések
Megjegyzés küldése