Egy különleges év különleges zárása - Mézeskalács ízű pekándiós csicseriborsó keksz (Glutén-, tej-, cukor- és tojásmentes)

Drága Olvasóim!

Minden év végén lezárom néhány gondolattal az adott évet, melyhez egy különleges recepttel is megajándékozlak Titeket! Ez idén sincs másképp, annak ellenére, hogy az idei évben talán minden másképpen volt, mint korábban. De gondolom ez senkinek sem mond újat, hiszen mindannyiunk élete egy pillantás alatt megváltozott év elején, amiről nem is gondoltuk volna korábban, hogy ez így lesz! 

S hogy mi történt idén velem? Jóformán semmi, de mégis rengeteg minden! "Elvesztettem" néhány olyan dolgot, ami korábban éltetett... legalábbis azt hittem, hogy ezek nélkül nem tudok létezni. Ilyen az utazás, a tánc, a rendezvények, az állandó pörgés, a nagy társasági élet... Jelentem jól vagyok! Kicsit ez a befelé fordulás éve volt ez számomra. Az év nagy részét a lakásom valamelyik zugában vagy éppen egyedül a természetben töltöttem. Sosem hittem volna, hogy tavasszal a napom fénypontja az esti séta lesz a szigeten, amit nyáron felváltott a bringázás, ősszel pedig ismét a séta és néhány olyan új mozgásforma, amibe idén vetettem bele magam. Ennek többségét - megmondom őszintén - leginkább az egészségem miatt kezdtem el, de mostanra már élvezem is, hogy csinálhatom! 

A másik ilyen, amit lelkileg vagy szellemileg fejlődtem meg. A minap mondtam az egyik barátomnak, hogy számomra ez a vírus azért kellett, mert rájöttem, hogy ha rossz napom, rossz hetem, de akár rossz periódusom van vagy csak úgy elegem van mindenből nem mindig vehetek egy repjegyet és menekülhetek el minden elől, mert a probléma megmarad és nekem bele kell állnom a megoldásba ITT és MOST! Bár nem is ezért utaztam, mert imádok világot látni, idegen kultúrákat megismerni, de nagyon sokszor bizony az utazásokban inkább vigaszt kerestem. Arra a pár napra legalább kikapcsolt az agyam, sőt néha ez volt a jutalmam, mert közben elengedtem minden olyan dolgot, amit a normál életben én korlátként fogtam fel. Más csokit eszik, én utazom! Most miért baj ez? 😊 Egyszóval megtanultam itthon, néha 70 négyzetméteren megoldani, amit meg kell oldani! Persze a mozgás tényleg nagyon sokat segített átvészelni a nehezebb időszakot... 

Ugye aki rendszeresen olvasta a régebbi bejegyzéseimet is, tudja, hogy ideje küzdök a mindenféle erős feszültség érzéssel, amit a pajzsmirigyem gyulladásának köszönhetek és néha-néha eléggé úrrá lesz rajtam. Ezért is volt az, hogy egy ideje elhagytam jó néhány dolgot az étrendemből, reggelente egy marék táplálékkiegészítőt és vitamint szedek, igyekszem a pihenésre is időt hagyni vagy legalábbis a napi 7-8 óra alvásra. Nos, nem mondom, hogy ez az év nem így telt el... sőt, néha az a nagyfokú bizonytalanság érzés még erősítette is rajta, de most már - köszönöm szépen - egyre jobban vagyok! Azt gondolom, ehhez bizony a lelki fejlődés is kellett. Korábban is rengeteg módszerrel próbálkoztam, jelenleg is járok és néha úgy tűnt ezeknek semmi értelme, de ha összehasonlítom a 3 évvel ezelőtti énemet, tényleg azt kell mondanom hogy annyival, de annyival könnyedebben veszek már dolgokat, annyira máshogy látom már a világot, annyira JOBBAN VAGYOK ÖNMAGAMMAL (és azt hiszem ez itt a legnagyobb kulcs), hogy már alapjaiban ez is szabadságot jelent és nem kell ahhoz a világ másik végére mennem. Na persze nem azt mondom, hogy majd mikor újra lehet utazni, nem fogok, mert tényleg imádom, csak azt, hogy örülök, hogy "beleálltam" a feladatba, már nem csak 50%-osan, hanem teljes mellszélességgel, s hálás vagyok mindenkinek és mindennek, ami és aki ebben támogatott! 

Eltelt egy év, s most hála az égnek azt érzem, hogy az évek óta tartó feszültség és szorongás, amit a pajzsmirigyem okozott és persze a stressz még inkább felerősítette, egyre enyhébb, napok is eltelnek úgy, hogy nem is gondolok rá és ez csodálatos érzés! Tényleg csodálatos! Ha valaki hasonló cipőben jár, tudja miről beszélek... Talán érdemes volt annyit kutatnom, tömérdek orvosi könyveket olvasnom, minden nap rászánni az időt a mozgásra, az étkezésre - még ha néha nehezen is esik megsütni azt a kenyeret -, különböző technikákra (és ezt most nem részletezem, de ha kíváncsiak vagytok rá, nyugodtan keressetek meg privátban), rááldozni százezreket és keresni, kutatni a mögöttes tartalmakat is a lelkem bugyraiban. 

Remélem ez egyre csak jobb lesz, de ezt az évet ennek alapján hálásan tudom zárni! Mert ugye minden rosszban van valami jó és ha talán nem jön ez a vírus, sosem figyelek és töltök magammal ennyi időt... 

Most pedig jöjjön a recept! 

Nagyon sokan kérdezik évek óta, hogy miért nincs mentes mézeskalács receptem?! Nos, a probléma ott kezdődik, hogy a mézeskalács valahogy sosem volt a kedvencem, másrészt a mézet sem fogyasztom/fogyaszthatom. Méz nélkül pedig nincs mézeskalács. Azonban ez a keksz egy kicsit visszahozza azokat az ízeket és a pekándió miatt egy kicsit különlegesebb is lesz, hiszen itt-ott ráharapunk a finom kekszben egy-egy nagyobb pirított pekándió darabkára. Isteni! 😉



Mézeskalács ízű pekándiós csicseriborsó keksz
(Glutén-, tej-, cukor- és tojásmentes)


Hozzávalók kb. 12 db-hoz:

  • 150 g száraz csicseriborsó
  • 100 g eritrit
  • 60 g gluténmentes zabpehelyliszt
  • 1/2 tk. szódabikarbóna
  • 50 g kókuszolaj
  • 2 tk. gluténmentes mézeskalács fűszerkeverék
  • 100 g pekándió
  • 2 lapos tk. útifű maghéj
  • csipet só
  • 40 g cukormentes étcsoki a díszítéshez

A száraz csicseriborsót vízbe egy éjszakára beáztatom, majd enyhén sós vízben puhára főzöm, hagyom a vizében kihűlni. Ezt már akár 1-2 nappal a sütés előtt is el lehet készíteni. A csicseriborsót leszűröm, de főzőlevét nem öntöm ki. Egy turmixgépben kb. 100 ml főzőlével pürésítem. Amikor ez készen van, hozzáadom az eritritet, a mézeskalács fűszerkeveréket, a kókuszolajat és az apróra vágott (de azért maradjanak harapható darabokban) pekándiót. Alaposan elkeverem. Végül jöhet hozzá a zabpehelyliszt, melyet előzőleg elkevertem a szódabikarbónával és az útifű maghéjjal. A kész tésztát hűtőben hagyom pihentetni kb. fél órát. 

A sütőt 180 °C-ra állítom és kb. 30-40 percig sütöm a kekszeket. Ha szeretnénk, a végén még olvasztott étcsokival díszíthetjük. 


IR esetén 1 db keksz pontosan 10 g számolós szénhidrátot tartalmaz, így uzsira vagy akár tízóraira is bátran belakmározhatunk kettőt! 😊

Nagyon boldog karácsonyt és sikeres, egészségben gazdag új évet kívánok mindenkinek!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindenmentes zserbógolyó - A karácsonyi sütitár villámgyors éke

Bosznia, a legfinomabb burek hazája és egy túrós receptje "Veró" módra, az "igazi" után szabadon...

A világ legegyszerűbb diétás desszertje - Cukormentes epres cheesecake pohárdesszert (IR barát)